Srednjeevropsko prvenstvo ponovno v Kranju
Med 23. in 26. julijem bo Kranj zopet prizorišče srednjeevropskega prvenstva v odbojki na mivki. Med močno konkurenco ekip iz 7 držav bodo tudi vse najboljše domače dvojice. Pri ženskah bosta Tjaša Kotnik in Tajda Lovšin branili lanski naslov, vendar vsaka z novo partnerico – Majo Marolt in Živo Javornik. V moški konkurenci bosta najvišje postavljena domačina David Renko in Jaka Prevorčnik, presenečenje pa bo iskal desetkratni državni prvak Danijel Pokeršnik z Denisom Robido.
Spletni prenos, rezultati in razpored so na voljo na https://mevza-kranj.com/
Najmočnejši turnir v Sloveniji
Odbojkarski turnir, ki tradicionalno razveseljuje poletno množico v centru mesta Kranj, bo že tretje leto zapored organiziran pod okriljem srednjeevropske odbojkarske zveze MEVZA. Na njem se bo rekordno število prijavljenih ekip iz Slovenije, Slovaške, Češke, Madžarske, Avstrije, Hvraške in Izraela pomerilo za naslov srednjeevropskih prvakov. Direktor turnirja Sašo Rop je prijave komentiral: »Izjemno nas veseli rekordno število prijav najboljših parov v regiji. Videli bomo zmagovalke večih slovenskih prvenstev in MEVZA turnirjev Kotnik/Marolt in Lovšin/Javornik, madžarski prvakinji Kun/Villám, češka zmagovalca MEVZA turnirjev Semerad/Stocek, češka branilca lanskega naslova iz Kranja Jezek/Waber, madžarska prvaka Tari/Veress in druge. Že tretje leto zapored bo to najmočnejši turnir v Sloveniji in na tem želimo graditi še naprej. Poleg rastoče prepoznavnosti nam nova lokacija v športnem parku Stražišče omogoča boljšo izvedbo in verjamemo, da smo na dobri poti za organizacijo turnirjev svetovne serije v Kranju v prihodnosti.«
Visoki cilji najboljših slovenskih ekip
Na kranjski turnir, ki letos nosi ime Zavarovalnica Sava Championship 2025, so prijavljene praktično vse najboljše slovenske ekipe, zaradi velikega števila prijav pa bodo morale nekatere še v kvalifikacije. Pri ženskah bosta nastopili lanski zmagovalki in najuspešnejši slovenski odbojkarici na mivki Tjaša Kotnik in Tajda Lovšin, vendar z novima, mlajšima partnericama – prva z Majo Marolt, druga pa z Živo Javornik. Komaj 21-letni Maja Marolt in Živa Javornik sta skupaj osvojili več naslovov državnih prvakinj in MEVZA turnir v Innsbrucku, v sezoni 2025 pa sta se pomešali z bolj izkušenima reprezentančnima kolegicama.
Tjaša Kotnik: »Veselim se ponovnega nastopa v Kranju, sploh po lanski zmagi, kjer je bila ključna tudi podpora publike. Z Majo sva letos že osvojili MEVZA turnir v Bibinjah na Hrvaškem in seveda ciljava na uspešen nastop tudi v Kranju. Po pregledu prijavljenih ekip lahko rečem, da bo konkurenca močna, zato pričakujem napete tekme. Zanimivo bo tudi videti, kako bo turnir izpadel na novi lokaciji.«
Živa Javornik: »S Tajdo Lovšin trdo delava že od januarja, kar se je že obrestovalo z zmago v Bratislavi in tretjim ter petim mestom na turnirjih serije Futures. Seveda pa je eden izmed ciljev tudi MEVZA turnir v Kranju, kjer je domače okolje, domača publika in vedno želja po stopničkah. Predvsem želiva pred slovenskimi gledalci prikazati igro, za katero sva delali celo sezono.«
Pri moških najvišje postavljeno domačo moško dvojico sestavljata David Renko in Jaka Prevorčnik, ki sta lani v Kranju po hudem boju izpadla v tekmi za četrtfinale. David Renko želi letos poseči višje: »Zelo se veselim turnirja v Kranju, sploh ker bo letos nastopilo res veliko kvalitetnih ekip. Upam, da se bomo Slovenci dobro odrezali in pa, da nas pride podpreti čim več navijačev. Z Jako želiva predvsem nadgraditi lanski rezultat.”
Na kranjsko mivko se vrača tudi lastnik rekordnih desetih naslovov državnega prvaka, Danijel Pokeršnik. Pri svojih 40 letih še vedno niza vrhunske rezultate – na turnirju serije Futures v Bujumburi je osvojil četrto, na MEVZA turnirju v Bibinjah pa peto mesto. Na Zavarovalnica Sava Championship 2025 bo nastopil z Denisom Robido, pred turnirjem pa je dejal: “Kot vedno je na turnirju v Kranju dobra konkurenca, tako da bodo na vsaki tekmi odločale malenkosti. Slovenci imamo tri moške ekipe že uvrščene v glavni turnirja, ampak mislim, da nas je po kvalifikacijah lahko na koncu celo pet. Najin cilj je najprej prebiti se iz skupine. Ponavadi drugo mesto v skupini prinaša teoretično boljši žreb v osmini ali četrtfinalu, kar je eden izmed primarnih ciljev. Z Denisom sva – kot zanimivost – igrala skupaj že na vseh podlagah: na vodi, v dvorani, na snegu in na mivki, tako da se dobro poznava. Upam, da bo to najin skrivni adut do čim boljšega rezultata.”
Štirje dnevi najboljše odbojke na mivki v regiji
Turnir Zavarovalnica Sava Championship 2025 bo potekal na novem prizorišču športni park Stražišče v Kranju. V sredo, 23.7., bodo na sporedu kvalifikacije,v četrtek, 24.7., bomo spremljali skupinski del, v petek, 25.7., osmino finala in četrtfinale, v soboto, 26.7., pa le še polfinala in boje za medalje. Tudi letos bo vstop na prizorišče prost, organizatorji pa poleg vrhunske odbojke na mivki napovedujejo bogat spremljevani program. Dodaten razlog za obisk Kranja je lahko sloviti festival Kranfest, ki je na sporedu istočasno. Vabljeni, da se pridružite odbojkarskemu spektaklu in podprete domače ekipe na poti do novih zmag!